5.B a “Hravý architekt”

V úterý 25. září 2018 jsme vyrazili se žáky 5.B do Prahy. V rámci tohoto školního výletu jsme navštívili výstavu „Hravý architekt“, která se konala na Pražském hradu.

Letošním tématem projektu „Hravý architekt“ bylo 100 let architektury, u příležitosti výročí sto let od založení samostatné Československé republiky.

V průběhu dubna a května žáci malovali obrázky zaměřené na architekturu poslední 100 let v Karlových Varech, z nichž bylo vybráno dle pravidel 6 prací. Tyto obrázky byly vystavené v nádherných prostorách bývalé slévárny Pražského hradu,  kde jsme mimo jiné měli zajímavou přednášku o architektuře, mohli si zasoutěžit na téma architektonické skvosty v ČR a dostali materiál a pomůcky na vlastní tvorbu. Naše výtvory jsme instalovali mezi výtvory žáků ostatních škol a nezapomněli se s nimi vyfotit … to abychom se mohli s vámi podělit o naše zážitky a dojmy.

Po skončení tohoto programu jsme si  společně prohlédli exteriér Pražského hradu. Navštívili jsme zahrady a krásný letohrádek královny Anny, kde jsme se stali hlavními protagonisty dalšího ročníku Hravého architekta. Všimněte si našich  kšiltovek “LIMETEK”, které jsme poslali k obloze :-).  Poté jsme se vrátili do centra hradu a detailně i s přednáškou si prohlédli první a druhé nádvoří, chrám sv. Víta, baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku, kterou jsme prozkoumali skrz na skr. Prohlídku hradu jsme zakončili návštěvou věže Daliborky,  kterou jsme ale rychle opouštěli, neboť byla plná strašidelných mučících nástrojů a pomůcek.

Z hradu jsme se vydali na prohlídkou Malé Strany. V Nerudově ulici jsme vyhledávali domy s domovním znamením a povídali si o barokní architektuře chrámu sv. Mikuláše a jeho stavitelích. Na Karlově mostě jsme si dávali pozor, abychom se nezamotali do skupinek cizinců a u budovy Národního divadla jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o sbírce “Národ sobě” a velkém požáru a znovuvzkříšení Národního divadla.

Výlet se nám všem moc líbil. Při následné hodině vlastivědy jsme použili svoje znalosti a ohromili paní učitelku Lejskovou tím, co jsme si vše zapamatovali :-).